Didaktika slikanice v svetu – Quentin Blake in Eric Carle
- Tanja Jankovič
- Dec 20, 2017
- 2 min read
Kakšni so uporabni vidiki dela s slikanico v razredu? Za prispevek sem izbrala verjetno vsem dobro poznana ilustratorja Quentina Blakea in Erica Carlea. Vsakega zaznamuje prepoznaven edinstven slog, hkrati sta pa zanimiva, saj imata izredno dobro oblikovane spletne strani, kjer je ponujenih veliko zanimivih izhodišč za delo s slikanico in materialov, ki jih lahko pokažemo tudi učencem.
Quentin Blake, v sklopu Hiše ilustracij (House of illustration) razdela tudi segment dela z njegovimi ilustracijami v šoli. Iz podobnega vidika pa je zanimiv tudi ameriški ilustrator Eric Carle, ki v sklopu muzeja slikanic (The Eric Carle Museum of Picture Book Art) prakticira tudi posebno tehniko dela s slikovnim materialom – Visual Thinking Strategy (strategija vizualnega mišljenja) ter pri delu s slikanico The Whole Book Aproach (Celostni pristop h knjigi).

Quentin Blake in delo z ilustracijo
Angleški ilustrator Quentin Blake je pri nas najbrž najbolj poznan po ilustracijah Matilde in Čarovnic. Je pa veliko več kot samo to. Njegova spletna stran (http://www.quentinblake.com/) je zelo dobro organizirana in bogato založena zakladnica vsebin. Pa ne gre samo za ilustracije, ampak za vse, kar ilustrator počne. Obiskovalec te spletne strani si lahko na naloženih posnetkih ogleda, kako poteka nastajanje njegovih ilustracij, katere pripomočke uporablja in kako, lahko pa se preizkusi tudi v kvizu poznavanja literarnih junakov, ki jih je Quentin Blake upodobil itd.
V razdelku Teachers & Parents (Učitelji in starši) se pod rubriko QB in the Classroom (QB v učilnici) nahaja nekaj idej za uporabo njegovih avtorskih slikanic pri delu z učenci.
Avtor navaja, da se pri delu s slikanico ni potrebno omejevati s starostjo otrok, saj se lahko starejši otroci poglobljeno spustijo v kompleksnejšo recepcijo iste slikanice. Slikanica je pač takšna knjiga, ki to omogoča.

Eric Carle
Ameriški ilustrator in ustvarjalec avtorskih slikanic je slovenskim otrokom znan prek slikanic s precej prepoznavnim slogom ilustracij - Zelo lačna gosenica, Godrnjava pikapolonica, Zelo osamljena kresnička… Sicer pa je tudi ustanovitelj muzeja slikaniške umetnosti The Eric Carle Museum of Picture Book Art, ki se nahaja v Amherstu (MA) v Združenih državah Amerike. Muzej deluje tudi na izobraževalnem področju. Večina aktivnosti, ki jih izvajajo je sicer vezana na likovno ustvarjanje, od izdelave ilustracij, kolažev in lutk, pa vse do izdelave slikanic.
Poslužujejo pa se tudi aktivnosti, ki podpirajo razvoj vizualnih in verbalnih spretnosti hkrati. V tem primeru delajo na podlagi uporabe Visual thinking strategy (Strategija vizualnega mišljenja), strategije, ki sta jo razvila Abigail Housen in Philip Yenawine. Ob tejle pa delajo tudi na Whole book aproach (Celostni pristop h knjigi), kateremu sledijo, da bi razširili posameznikovo izkušnjo s slikanico kot umetniško zvrstjo, s kreiranjem bralne izkušnje, ki vključuje možnost razprave o tem, kako vsi elementi slikanice ustvarjajo umetniško celoto.
Odprite nove zavihke, raziščite, morda pa pogledate na slikanico kaj drugače in jo kot tako odstrete tudi svojim učencem. Pa veliko veselja ob raziskovanju slikanic!
Comments