top of page

Pogovori z ilustratorji

  • Writer: Tanja's Classboom
    Tanja's Classboom
  • Dec 13, 2017
  • 2 min read

Svjetlan Junaković in Miguel Tanco - ilustratorja, ki ustvarjata prelepe ilustracije. Takrat v času pisanja diplomske naloge v Bologni sta se bila pripravljena pogovarjati z mano in prispevati svoje razmišljanje o ilustraciji in njeni vlogi v slikanici. Izseke iz pogovorov delim v tej objavi.

Kakšna je po vašem mnenju vloga ilustracije v slikanici?

S. Junaković: V slikanici je ilustracija zagotovo eden najvažnejših elementov. Ilustracija mora biti naša interpretacija, ne dekoracija. V tem primeru pripovedovanje skozi slike postane enako pomembno kot pripoved zgodbe, če ne celo pomembnejše.

Kaj se zgodi, ko dobite zgodbo v roke - kako ustvarjate in kako pride do tega? (Vas pokliče avtor besedila, je to stvar založbe...?)

S. Junaković: Zadnja leta največ delam na knjigah, kjer sem sam avtor besedila, slik in designa. To mi daje največ svobode pri ustvarjanju. Za velikost formata, število strani itd. skrbi založba, jaz se o tem ne odločam. Zelo malo pa tudi sodelujem z drugimi avtorji. Ko dobim tekst, ga razdelim po straneh in se nemudoma odločim, kateri elementi so primerni za ilustriranje. Potem sledi story board, skice, pa originali – final.

Ilustracija S. Junakovića iz knjige Deček na oblaku Nine Kokalj

Kako po vašem mnenju otrok dojema ilustracijo, ima lahko kvalitetna ilustracija spodbuden vpliv na njegovo domišljijo?

S. Junaković: Mislim, da lahko s knjigo za otroke (in z drugimi mediji) vplivamo na bodoči 'okus' otroka, na njihov kasnejši izbor nekaterih vsebin v življenju: arhitekture, oblačil, odnosa do narave, kulture, umetnosti… Danes ni dovolj otroku dati knjigo in ga pustiti da bere sam, z otrokom je treba brati skupaj, ga usmeriti h kvalitetam ilustracije in ga usmerjati v kvalitetne vsebine.

Kakšna je po vašem mnenju vloga ilustracije v slikanici?

M. Tanco: Etimološko in zgodovinsko gledano je imela ilustracija nalogo osvetliti zapisane besede v knjigah za otroke. Danes se je to spremenilo in je ilustracija običajno na enakem nivoju kot besedilo, včasih je manj pomembna, včasih pa tudi bolj. Njena trenutna vloga je enaka kot vloga besedila, operira pa z drugačnim orodjem. Osebno mislim, da ilustracija lahko spodbuja spektakularne nivoje domišljije in abstrakcije, ki so drugačni od teh, ki jih omogoča beseda. Drug aspekt ilustracije pa je še njena sposobnost otrokom približati vizualno umetnost.

Po katerih kriterijih ustvarjate ilustracije za otroke različnih starosti?

M. Tanco: Pri otrocih ne moremo upoštevati enega samega kriterija, saj 'potujejo', kot odrasli, po različnih stopnjah. Včasih smo presenečeni nad tem, kar jim je všeč, saj morda tega nikdar ne bi pričakovali. Določanje starostne skupine bi naj bila urednikova naloga, a v realnosti so ilustratorji mnogokrat sami tudi uredniki in sami nekako regulirajo, kaj je za katero starost primerno. Pravzaprav pa so otroci tisti, ki se odločijo, če jim nekaj ustreza ali ne. Nikoli pa ni potrebe po podcenjevanju njihove zmožnosti ''razumeti'' ilustracijo.

Ilustracija M. Tanca z razstave v Bologni 2010

(osebna komunikacija, 01. 04. 2010)


 
 
 

Comments


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Instagram Clean
  • White YouTube Icon
  • RSS Clean

© 2023 by DO IT YOURSELF. Proudly created with Wix.com

bottom of page