top of page

Še o slikanicah

  • Writer: Tanja's Classboom
    Tanja's Classboom
  • Dec 4, 2017
  • 2 min read

O vrstah slikanice

Ko smo bili v prejšnji objavi že pri Bologni, ki je tako na sejmu kot v knjižnicah in knjigarnah bogata s slikanicami, in knjižnem sejmu, ki je nekaj dni nazaj potekal v Ljubljani, naj povem, da se korak za korakom vseeno premikamo in postaja dostopnost raznovrstnih slikanic pri nas vedno večja. Tudi knjižnice so vedno bolje založene z raznovrstnimi slikanicami. Kakšne pa so slikanice za otroke?

Lahko jih ločimo glede na starostno stopnjo, kjer se začne z leporellom (kartonasto harmonikasto zloženo knjigo za najmlajše), nadaljuje s »pravo knjigo«, kjer otroci med 2. in 4. letom lahko kartonaste strani v knjigi obračajo kot v »pravi« knjigi, in na koncu pride še slikanica s tankimi listi, kar najpogosteje srečamo kot slikanico.

Poleg klasične leposlovne slikanice, ki je v slovenskem prostoru najbolj prisotna, in jo zato običajno enačimo s pojmom slikanice, pa obstaja več. M. Kobe povzame značilne podskupine sodobne slikanice, ki je prisotna v svetu:

  • Avtorska slikanica,

kjer je ustvarjalec slikanice, tako ilustrator kot pisec besedila, ena sama oseba - primer na fotografijah - S. Makarovič: Maček Titi, M. Osojnik: To je Ernest.

  • Aktivizirajoča slikanica

otroka spodbuja k domišljijski igri, bralca aktivira na različne načine: z abstraktnimi ilustracijami izzove dokončno definicijo oziroma lastno interpretacijo upodobljenega; neposredno ga nagovarja skozi vprašanja v besedilu ali sliki; od bralčevih odločitev je odvisen potek zgodbe; z razrezanimi listi na pasove, kjer bralec sam sestavi poljubno ilustracijo ali besedilo; slikanica brez besed itd. Pri nas ni prevladujoč tip slikanice, nekaj tovrstnih pa se najde: slikanica – pobarvanka (T. Pavček, M. Manček: Domače živali), plakatno zasnovana Aladinova čudežna svetilka (S. Makarovič, T. Kržišnik), slik-slik sestavljanki oziroma »prostorski« slikanici Cufek modrijan in Cufek v živalskem vrtu (F. Lainšček, M. Manček), 1001 pravljica Lile Prap idr.

  • Klasična slikanica

v slovenskem prostoru nedvomno dominira. Likovni in besedilni element slikanice lahko načeloma obstajata vsak zase in ju ustvarita dva avtorja.

  • Naslovniško odprta slikanica

je poseben tip slikanice, ki ni namenjen samo mladim bralcem. Gre za bodisi slikaniško obdelana klasična nemladinska dela bodisi slikanice s kompleksnim sporočilom in razvidnimi simbolnimi dimenzijami. (G. Strniša: Jedca mesca, Martin Krpan v različnih izvedbah, slikaniško izdane verzije del F. Prešerna, ipd.) (Kobe, 1987)

V navezavi na štiri zgoraj navedene tipe slikanic, lahko omenimo še pop-up slikanico (3D slikanico), ki bi lahko spadala med aktivizirajoče slikanice.

Prav avtorska, aktivizirajoča in naslovniško odprta slikanica, ki so v nasprotju s klasično slikanico pri nas redkeje zastopane, se zdi, da kažejo na razvoj slikanice, na to, da se je slikanica premaknila od tradicionalne, klasične slikanice, ki bi jo v primerjavi z ostalimi tremi lahko imenovali zgolj ilustrirana knjiga, torej besedilo in ilustracija, ki lahko funkcionirata tudi vsaka zase. V primerjavi s klasično, so druge tri inovativne in drugačne: avtorska slikanica glede na odnos med besedilom in ilustracijo; aktivizirajoča slikanica glede na komunikacijo z bralcem; naslovniško odprta slikanica pa predvsem vsebinsko.

Zdaj pa le v knjižnico ali knjigarno in ponudite otrokom še kakšno slikanico, ki bo zbudila njihove čute in literarnoestetsko doživljanje še na drugačen način.


 
 
 

留言


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Instagram Clean
  • White YouTube Icon
  • RSS Clean

© 2023 by DO IT YOURSELF. Proudly created with Wix.com

bottom of page