Slikanice - prva strast
- Tanja
- Nov 28, 2017
- 2 min read
Slikanice so bile od nekdaj moja strast – z največjim užitkom sem se podala v knjižnico, že kot majhna, po zalogo čudovitih slikanic in jih prebirala – zgodbe ob hkratnem potapljanju v čudovite ilustracije. Prav zato sem za pisanje diplomske naloge še v času študija izbrala za temo slikanico. In se na pisanje dela diplomske naloge odpravila na študijsko izmenjavo Erasmus v Bologno v Italiji. V Bologni se namreč vsako leto nekje marca odvije največji sejem otroških knjig v tem delu Evrope, dogajanje pa spremlja tudi razstava ilustracij, tako lepih, da bi človek kar stal in jih občudoval.

Sejem otroških knjig v Bologni je vsekakor vreden obiska in tudi povratka, dogajanje namreč spremljajo tudi zanimiva predavanja, okrogle mize, prav tako pa se da nabrati zanimivo paleto otroških slikanic. Ampak to ni objava o sejmu otroških knjig v Bologni, ampak o rabi slikanice v razredu.
Katero izrazno sredstvo je v slikanici torej pomembnejše – beseda ali slika? Slikanic imamo več vrst. Slikanica v pravem pomenu besede pa je takšna, kjer sta beseda in slika enakovredni, kar pomeni, da sta nastajali istočasno ali v tesnem prepletu oziroma dobrem sodelovanju pisatelja in ilustratorja. Tu torej ne gre na primer za zgodbo o Trnuljčici, ki je bila že davno napisana, ilustracije pa so bile dodane naknadno. In izgledajo izpod rok vsakega ilustratorja oziroma poslušalca zgodbe drugače. Takšna zgodba seveda primarno sporoča skozi besedo. In prav zato na tak način najbolje buri domišljijo prejemnika. Slikanica v pravem pomenu besede pa deluje tako skozi besedo, kot sliko.
Zato je zelo pomembno, da kadar delamo s slikanico v razredu, omogočimo vsem otrokom dostop tudi do ilustracij. Najlažje to storimo tako, da ilustracije poskeniramo in jih v obliki Power Pointove prezentacije projiciramo na platno. Tako se izognemo situaciji, ki jo najbrž mnogi učitelji razrednega pouka poznamo - ko otrokom podajamo zgodbo in se tisti najbolj radovedni prebijejo do učiteljice, da bi videli ilustracije, ob tem pa seveda zmotijo potek branja, sošolce in njihovo zmožnost vživljanja v slikanico.
Več o slikanici in pomenu ilustracij v njih boste lahko prebrali še v prihodnjih objavah.
Do naslednjega branja morda poskusite poskenirati kakšno slikanico in jo ob projekciji ilustracij prebrati v razredu. Učenci vam bodo hvaležni in več bodo imeli od slikanice.
Comments